Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych

Sołectwo Wilkowice

Sołtys
Rada Sołecka
Statut sołectwa
Parafia św. Michała Archanioła
OSP Wilkowice
Spółka Wodociągowa w Wilkowicach

Wilkowice to największa miejscowość wchodząca w skład naszej gminy. Powierzchnia Wilkowic wynosi 1750 ha, a na koniec 2019  r. stale zamieszkiwało je 6650 osób. 

Miejscowość Wilkowice została założona prawdopodobnie między 1310 a 1320 r. przez opata klasztoru cystersów z Rud koło Raciborza Baldwina Wilka. Wieś przyjęła nazwę od nazwiska założyciela. Wraz z Łodygowicami i Pietrzykowicami wchodziła w skład dominium łodygowickiego, które cystersi otrzymali od księcia raciborskiego Władysława. Przez kolejne stulecia właścicielami tych wsi, nierozerwalnie związanych z Żywcem, były możne rody, m.in. Komorowscy, Warszyccy, Wielopolscy czy panujący na tych terenach do czasu II wojny światowej Habsburgowie. Po 1 września 1939 roku, Wilkowice wraz z okolicznymi miejscowościami zostały przyłączone do Rzeszy. W latach międzywojennych i po II wojnie światowej (do 1954 r.) Wilkowice wraz z gminą Bystrą Krakowską i Meszną tworzyły gminę zbiorową Bystra-Wilkowice należącą do powiatu bialskiego (województwo krakowskie). W 1973 r. utworzono Gminę Wilkowice, której skład nie różni się od współczesnego. W 1929 r. do Wilkowic włączone zostały Huciska, do tej pory niezależna wieś.

W terenie Wilkowic działają liczne stowarzyszenia i organizacje. Wilkowice są "małą ojczyzną" pokaźnej grupy utytułowanych sportowców, w tym kilku olimpijczyków, z wybitną, sportową rodziną Pawlusiaków na czele.

Więcej informacji na temat historii oraz kultury Wilkowic uzyskać można z publikacji dotyczących tej miejscowości, takich jak:

Pozostałe aktualności: