Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych

gminy partnerskie

LIKAVKA

LIKAVKA

Wieś i gmina w północnej Słowacji. Nad wsią góruje zamek Likawa po raz pierwszy wzmiankowany w 1315 roku. Miejscowość po raz pierwszy wymieniona jest na nieznanej liście z czasów panowania króla Beli IV, która wzmiankowana jest w dokumencie z 1341 roku.

Innymi zabytkami są oprócz zamku Likava, neogotycki kościół rzymskokatolicki pw. św. Juraja z r. 1880, kaplica na małej Kalwarii z początku XIX w., ale także jabłoń zasadzona przez proboszcza Štefana Janovčíka z okazji pozycji i święceń tutejszego kościoła.

Na terenie wsi znajduje się dworzec kolejowy Rużomberok.

Strona internetowa: www.likavka.sk

KRASNA

KRASNA


Wieś gminna w kraju morawsko-śląskim, w Czechach, w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego. Położona jest na wysokości 520 m n.p.m. w Beskidzie Śląsko-Morawskim, w dolinie potoku Mogielnica. Wieś jest zamieszkiwana przez podgrupę Górali śląskich. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1639 roku.

Strona internetowa: www.obec-krasna.cz

LUBIEWO

LUBIEWO


Gmina wiejska położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, utworzona 1 stycznia 1973 i nawiązująca terytorialnie do istniejącej od 1 sierpnia 1934 do 1954 gminy Bysław. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Siedziba gminy to Lubiewo.

Charakterystycznymi obiektami na terenie Gminy są zespół kościelny parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Bysławiu, obejmujący: kościół z lat 1886-1888; cmentarz przykościelny; murowane ogrodzenie oraz Kościół klasztorny benedyktynek, obecnie parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca, z aneksem klasztornym 1622 roku w Bysławku.

Strona internetowa: www.lubiewo.pl

BZINY

BZINY


Wieś w powiecie Dolny Kubin w kraju żylińskim na Słowacji. Wieś została założona w 1345 r. przez Detrika Bubka, a następnie zdominowana przez ludność wołoską. Wieś leży na wysokości 492 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 5,84 km². Według szacunków na koniec 2018 roku zamieszkiwało ją 575 osób.

Strona internetowa: www.bziny.eu

Pozostałe aktualności: