Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych

o gminie

Gmina Wilkowice położona jest na malowniczym pograniczu Beskidu Śląskiego i Małego oraz Kotliny Żywieckiej (w tzw. Bramie Wilkowickiej). Gmina znajduje się w południowej części województwa śląskiego, w powiecie bielskim, w pobliżu Bielska-Białej i stanowi część aglomeracji Bielskiej. Powierzchnia gminy wynosi 34,3 km². W jej skład wchodzą trzy sołectwa: Bystra, Meszna i Wilkowice. 

Przez naszą gminę przebiegają ważne szlaki handlowe i turystyczne oraz trasa kolejowa, co czyni ją bardzo dogodnym komunikacyjnie miejscem. Położenie wśród beskidzkich gór powoduje, że Gmina Wilkowice posiada specyficzny klimat. Już w XIX wieku, usytuowana najwyżej Bystra, znana była jako miejscowość o leczniczych właściwościach klimatu. W roku 1897 austriacki lekarz Ludwik Jekeles założył w Bystrej Zakład Wodoleczniczy. W czasach obecnych znajduje się tam Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, będący wiodącym tego typu ośrodkiem w Polsce. 

Gmina Wilkowice, uznawana bardzo często jako miejsce typowo turystyczne, dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową o zróżnicowanym standardzie. Na terenie gminy znajdują się schroniska górskie na Magurce Wilkowickiej, Klimczoku i Szyndzielni, wiele gospodarstw agroturystycznych, domów wczasowych, hoteli, zajazdów i restauracji. Nasza gmina posiada niezwykle korzystne warunki do rekreacji i uprawiania sportu. Otoczona z jednej strony pasmem gór Beskidu Śląskiego z Kozią Górą, Szyndzielnią, Klimczokiem i Magurą, z drugiej Beskidu Małego z Czuplem, Magurką Wilkowicką i Rogaczem. Wszystkie połączone są gęstą siecią znakowanych szlaków turystycznych. W zimie zaś skorzystać można z trasy do narciarstwa biegowego w szczytowych partiach Magurki Wilkowickiej.


Pozostałe aktualności: