16-09-2024
Sołectwo meszna
Sołtys
Rada Sołecka
Statut sołectwa
Parafia Niepokalanego Serca NMP
OSP Meszna
Spółka Wodociągowa w Mesznej
Meszna to najmniejsza miejscowość leżąca w Gminie Wilkowice. Jej powierzchnia wynosi 261 ha, a na koniec 2019 r. stale zamieszkiwało ją 2144 osób.
Wieś Meszna założona została w 1712 r. przez kasztelana łęczyckiego Jerzego Warszyckiego, ówczesnego właściciela Państwa Łodygowickiego. Osada, składająca się pierwotnie jedynie z siedmiu zagród, umiejscowiona została przy szlaku handlowym prowadzącym z Węgier, przez Salmopol, do Białej. W 1772 r. nastąpił I rozbiór Polski, w wyniku którego Meszna znalazła się w granicach zaboru austriackiego (Galicji), by po zakończeniu I wojny światowej wrócić w granice Polski. Po 1 września 1939 roku, Meszna została przyłączona do Rzeszy. W latach międzywojennych i po II wojnie światowej (do 1954 r.) Meszna wraz z Bystrą Krakowską i Wilkowicami tworzyły gminę zbiorową Bystra-Wilkowice należącą do powiatu bialskiego (województwo krakowskie). W latach 1955-1973, po reformie administracyjnej, Meszna wchodziła w skład Gromady Bystra. W 1973 r. Gromada Bystra, wraz z należącą do niej Meszną, weszły w skład nowo utworzonej Gminy Wilkowice.
W terenie Mesznej działają liczne stowarzyszenia i organizacje, koncentrujące życie społeczne i kulturalne miejscowości, w tym m.in: najliczniejsze w naszej gminie Koło Gospodyń Wiejskich. Miejscowość Meszna jest też miejscem, w którym swój talent rozwija oraz inspirację czerpie liczna grupa uznanych artystów, wśród których wymienić można m.in. laureata Nagrody im. Oskara Kolberga - Stanisława Kwaśnego, Mateusza Gębalę, Małgorzatę Mrowiec czy Annę Demianiuk.
Więcej informacji na temat historii oraz kultury Mesznej uzyskać można z publikacji dotyczących tej miejscowości, takich jak:
- Monografia Gminy Wilkowice / pod red. Przemysława Stanko (dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej),
- 300 lat Mesznej: zarys dziejów 1712-2012 / Joanna Szkoda-Stwora, Janina Dyrda, Jan Leszek Ryś, Agata Prochownik (dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej),
- 50 lat kościoła w Mesznej / Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej - Koło Parafialne w Mesznej (dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej),
- Zarys dziejów szkoły w Mesznej 1911-2011 / red. Joanna Szkoda-Stwora (dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej)
Pozostałe aktualności: