PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy
JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Referat Spraw Obywatelskich
WYMAGANE DOKUMENTY:
- wniosek o wpisanie do rejestru wyborców (do pobrania poniżej), w przypadku gdy chcesz głosować w gminie w której mieszkasz na stałe, ale nie masz w niej zameldowania na pobyt stały lub w której mieszkasz/przebywasz na stałe i jesteś osobą, która nie jest i nigdy nie była zameldowana na pobyt stały w Polsce,
- wniosek o dopisanie do spisu wyborców (do otrzymania w urzędzie), w przypadku gdy głosujesz w kraju i jednorazowo chcesz głosować w miejscu poza gminą, w której jesteś zameldowany/wpisany do rejestru wyborców,
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Osobiście w Urzędzie Gminy (pokój 105) lub poprzez pełnomocnika.
Wniosek można też złożyć poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą – PeUP (SEKAP - www.sekap.pl) albo poprzez platformę ePUAP (epuap.gov.pl).
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców urząd podejmie w ciągu 5 dni od złożenia wniosku. Otrzymasz ją pocztą tradycyjną lub na skrzynkę ePUAP.
OPŁATY:
UWAGI:
- Wpis do rejestru wyborców jest stałym rejestrem i zmiana nie będzie dotyczyć tylko najbliższych, ale i każdych kolejnych wyborów. Z kolei dopisanie się do spisu wyborców dotyczy tylko najbliższych wyborów. Spis wyborców przygotowuje się bowiem na potrzeby konkretnych wyborów.
- Dopisać do listy wyborców można się najwcześniej — w dniu ogłoszenia wyborów, a najpóźniej — 5 dni przed wyborami.