Zgodnie z art. 28aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. 2023 poz. 40 ze zm.), wójt co roku do dnia 31 maja przedstawia radzie gminy raport o stanie gminy. Jest to dokument, który podsumowuje działalność wójta w roku poprzednim, a zwłaszcza „realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego.” Raport za 2022 r. został opublikowany na stronie BIP w dniu 29 maja 2023 r. i znajduje się w zakładce: "Raport o stanie Gminy Wilkowice" 


Przypominam, że raport rozpatruje się podczas sesji, na której jest podejmowana uchwała rady w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Ważnym punktem porządku obrad jest debata nad raportem, do udziału w której ustawodawca dopuszcza również mieszkańców. Warto podkreślić, że jest to jedyna przewidziana w ustawie czynna forma udziału mieszkańców w sesji – art. 28aa ust. 6: „W debacie nad raportem o stanie gminy mieszkańcy gminy mogą zabierać głos”. Warunki dopuszczające do udziału w debacie określa z kolei ust. 7: „Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w trybie określonym w ust. 6, składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami: 1) w gminie do 20 000 mieszkańców – co najmniej 20 osób; 2) w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 50 osób.” W naszym przypadku odnosimy się do punktu 1, zgodnie z którym warunkiem czynnego udziału zainteresowanego mieszkańca w debacie jest złożenie zgłoszenia, które będzie poparte co najmniej 20 podpisami. Zgłoszenie powinno zawierać wskazanie z imienia i nazwiska konkretnej osoby, która ma zostać dopuszczona do debaty oraz jej własnoręczny podpis. Lista poparcia powinna wskazywać imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz podpis. Dane te pozwalają na weryfikację, czy podpisane osoby są mieszkańcami gminy. Kolejne istotne kwestie podnosi ust. 8, który wskazuje, że: „Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że rada postanowi o zwiększeniu tej liczby.” W Gminie Wilkowice aktualnie obowiązuje liczba określona w ustawie, czyli 15 osób. Pragnę w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że udział w debacie dotyczy tylko i wyłącznie dokumentu, jakim jest raport o stanie gminy, a nie jest forum do przedstawienia indywidualnych wniosków czy zażaleń.

Ust. 9 informuje o kolejnym kroku, jakim jest podjęcie uchwały: „Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy, rada gminy przeprowadza głosowanie nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania. Uchwałę o udzielaniu wójtowi wotum zaufania rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy. Niepodjęcie uchwały o udzieleniu wójtowi wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania.” Wynik głosowania ma w tym przypadku istotne znaczenie dla organu wykonawczego, jakim jest wójt. Zgodnie z ust. 10: „W przypadku nieudzielenia wójtowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta. Przepisy art. 28a ust. 3 i 5 stosuje się odpowiednio.”

Informacja o terminie sesji, na której będzie rozpatrywany raport o stanie gminy wraz z procedurą absolutoryjną, zostanie opublikowana na stronie internetowej Gminy Wilkowice.

Przewodniczący Rady Gminy

Marcin Kwiatek