PODSTAWA PRAWNA:

  • Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców
  • Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy


JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:

Referat Geodezji, Urbanistyki i Gospodarowania Nieruchomościami


WYMAGANE DOKUMENTY:

Wniosek o zmianę wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (do pobrania poniżej).


SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:

  • osobiście w Urzędzie Gminy (pok. 110) lub poprzez pełnomocnika 
  • drogą pocztową
  • elektronicznie na stronie internetowej CEIDG
  • telefonicznie - infolinia Centrum Pomocy (tel.: 801 055 088 lub 22 765 67 32). Wspólnie z konsultantem wypełnisz wniosek. Po rozmowie, otrzymasz SMS z kodem (numerem wniosku). Z tym numerem udaj się do urzędu gminy. Urzędnik wydrukuje twój wniosek i poprosi cię o podpis.


TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Zmiana w twoim wpisie pojawi się w bazie przedsiębiorców w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku.

Jeżeli wniosek złożony w urzędzie jest niepoprawny, niezwłocznie wezwiemy Cię do skorygowania lub uzupełnienia wniosku we wskazanym zakresie - w terminie 7 dni roboczych od otrzymania wezwania. Wniosek, który nie zostanie poprawiony w terminie, nie będzie rozpatrywany.


OPŁATY:

Brak.

W przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika - opłata 17 zł za pełnomocnictwo.


UWAGI:

  • Jeśli jesteś wspólnikiem spółki cywilnej, wniosek o wykreślenie będzie oznaczał zakończenie również tej działalności. Dlatego, jeśli planujesz zostać w spółce cywilnej, zamiast wniosku o wykreślenie złóż wniosek o zmianę i zaznacz w formularzu CEIDG-1, że prowadzisz działalność tylko w formie spółki cywilnej.
  • Nawet jeśli zgłosiłeś do CEIDG zaprzestanie działalności (wniosek o wykreślenie wpisu), możesz zgłosić, że zmieniłeś zdanie (jest to tzw. rezygnacja z zaprzestania działalności) i dalej prowadzisz działalność. Składasz wtedy wniosek o zmianę wpisu i zaznaczasz odpowiednie pola. Pamiętaj jednak, że kończąc działalność masz inne obowiązki, dotyczące np. zamknięcia księgowości, rozliczeń z urzędem skarbowym. „Przywrócenie" działalności może wiązać się z dodatkowymi formalnościami np. w urzędzie skarbowym czy ZUS.
  • Jeśli np. wykreśliłeś firmę z CEIDG i następnego dnia zarejestrowałeś nową – będzie to traktowane jako nieprzerwane wykonywanie działalności. Dotyczy to sytuacji, w której we wpisie wykreślonym, data wykreślenia jest o jeden dzień wcześniejsza niż data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej zawarta we wpisie aktywnym.