W piątek Władze Gminy Wilkowice, w imieniu całej gminnej społeczności, oddały hołd poległym Polakom, w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 11. rocznicę Tragedii Smoleńskiej, składając pod krzyżem i tablicą upamiętniającą te dwa wydarzenia przy Urzędzie Gminy okolicznościowe znicze. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, nie było możliwości organizacji szerszych, gminnych obchodów tych rocznic. Zachęcamy jednak gorąco Państwa do wspomnienia tych tragicznych dla naszego kraju wydarzeń w indywidualny sposób. 

Obchody 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej upamiętniają ludobójstwo wykonane przez Sowietów na elicie polskiego narodu. Zbrodniarze z NKWD w kwietniu 1940 r. zamordowali 21 857 polskich więźniów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, w tym 14,5 tysiąca oficerów Wojska Polskiego. Polacy byli mordowani w: Smoleńsku, Charkowie, Twerze i Katyniu, który to stał się najbardziej rozpoznawalnym symbolem całej Zbrodni. Ofiarami sowieckiej zbrodni padli nie tylko oficerowie, ale także osoby cywilne. Zbrodnia katyńska w 1940 r. przyniosła zagładę elity wojskowej, społecznej i politycznej.

O odkryciu grobów polskich oficerów w Katyniu świat poinformowali 13 kwietnia 1943 r. Niemcy. Rosjanie, a konkretnie prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, dopiero w kwietniu 1990 r. uznali swoją odpowiedzialność za zbrodnię. W 1992 prezydent Rosji Borys Jelcyn zadecydował o udostępnieniu stronie polskiej  dokumentów na temat Zbrodni Katyńskiej.

10 kwietnia obchodzimy też 11. rocznicę Tragedii Smoleńskiej, a więc katastrofy polskiego samolotu Tu-154 w lesie pod Smoleńskiem. W katastrofie sprzed 11 lat śmierć poniosło 96 osób, członków polskiej elity narodowej - prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, a także załoga samolotu.