Dotarła do nas niezwykle smutna i poruszająca wiadomość. Dziś, w wieku 78 lat, odszedł do wieczności Pan Stanisław Kwaśny. Jedna z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci świata kultury i sztuki Gminy Wilkowice.

Pan Stanisław Kwaśny był uznanym w całym kraju artystą ludowym, pochodzącym z Mesznej. Członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Przez kilkadziesiąt lat swojego życia praktykował rzeźbę ludową w drewnie, plastykę obrzędową (szopki, gwiazdy kolędnicze) oraz rzeźbę w kamieniu. Był autorem wielu charakterystycznych dla polskiej rzeźby ludowej kapliczek i figur. Jego prace cechuje bogactwo formy, ciekawa kolorystyka i kompozycja oraz staranne wykonanie. Najczęściej realizowanym przez Pana Stanisława Kwaśnego tematem były kapliczki z Chrystusem Frasobliwym, stanowiące niezwykle charakterystyczny element Jego twórczości. 

Stanisław Kwaśny wielokrotnie otrzymał nagrody i wyróżnienia. Za osiągnięcia artystyczne oraz pracę wśród młodzieży i dorosłych na rzecz popularyzacji rzeźby ludowej odznaczono go w 2005 roku Złotym Krzyżem Zasługi. Jest laureatem Nagrody im. Władysława Orkana (2008), przyznanej za działalność twórczą i kulturalną na rzecz małej ojczyzny. W 2016 roku, jako jedyny dotychczas artysta związany z Gminą Wilkowice, otrzymał niezwykle prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga. W 2017 nominowany był do Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina. Prace Stanisława Kwaśnego znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, ilustrują też ponad 20 tomików poezji ks. Jana Twardowskiego. 

Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem przybliżającym tę wybitną postać, który Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej zrealizowało raptem kilka dni temu -> TUTAJ.