11 maja, w wieku niespełna 89-lat, odszedł do wieczności Jan Halama - jeden z najbardziej szanowanych i rozpoznawalnych mieszkańców Gminy Wilkowice, znany na całym Podbeskidziu jako "Kronikarz Beskidzki".

Jan Halama urodził się 20 maja 1931 r. w Bystrej Śląskiej. W latach 60-tych zdobył tytuł ślusarza maszynowego i Dyplom Mistrzowski. Przez ponad 40 lat pracował w przemyśle włókienniczym. W ramach współpracy z Instytutem Mechaniczno-Konstrukcyjnym bielskiej Filii Politechniki Łódzkiej wykonał krosno szybkobieżne. W 1985 r. należał do grona członków założycieli Towarzystwa Przyjaciół Bystrej, którego od roku 2003 pozostawał Honorowym Członkiem. W latach 1999-2003 był członkiem Kapituły Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina. Do tej prestiżowej nagrody nominowany został przez Gminę Wilkowice w roku 2012. Gminę Wilkowice, której Jan Halama był, na mocy uchwały Rady Gminy z 2005 roku, Honorowym Obywatelem. W 2007 roku otrzymał wyróżnienie w plebiscycie na „Osobowość Ziem Górskich”.

Jan Halama to z całą pewnością postać, która cieszyła się wyjątkowym szacunkiem mieszkańców Gminy Wilkowice, a zwłaszcza szczególnie ukochanej Mu Bystrej. Był żywą emanacją takich przymiotów jak determinacja, niesłabnąca pasja i wyjątkowy, lokalny patriotyzm. Przez większą część swojego życia oddawał się swojemu wielkiemu hobby, jakim było kolekcjonowanie wszelkich przedmiotów stanowiących wartość historyczną. W Jego rozległych zbiorach znajduje się całe mnóstwo materiałów źródłowych, medali, znaczków i innych, dotyczących faktów historycznych, pieśni regionalnych, anegdot, wierszy czy przyśpiewek. Jego kroniki obejmują 800 tomów materiałów o różnorodnej tematyce. Pan Jan Halama sporządził 12 tomów drzew genealogicznych rodowitych mieszkańców Gminy Wilkowice. Szczegółowo opisał i zinwentaryzował też wszelkie atrakcje turystyczne Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego. Te legendarne zbiory „Kronikarza Beskidzkiego” stały się inspiracją i niekończącą się skarbnicą wiedzy dla wielu adeptów historii i kultury regionu. Nie ma książki traktującej o Gminie Wilkowice czy samej Bystrej, w której autor nie powoływałby się na owoce prac Jana Halamy. Dzięki nim powstało też sporo prac magisterskich czy licencjackich, których autorom Pan Jan zawsze chętnie udzielał pomocy. Przez wiele lat współpracował z redakcją Kroniki Beskidzkiej oraz Kalendarza Beskidzkiego. Poza historią i kulturą lokalną, wielką miłością Jana Halamy pozostawała sztuka. Był miłośnikiem folkloru. Sam zaś napisał blisko 200 wierszy, opisujących w większości wyjątkową urodę Beskidów.

Ks. Jan Twardowski zwykł mawiać, że „nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Jan Halama, dzięki świadectwu swojej wyjątkowej, społecznej aktywności i pasji w działaniu oraz imponującej liczbie publikacji i pamiątek, sprawił, że pamięć o Nim przetrwa wśród mieszkańców Gminy Wilkowice przez wiele pokoleń. Wraz z nią przetrwa też szacunek i wdzięczność. To w końcu dzięki pracy śp. Jana Halamy wszyscy jesteśmy lepszymi ludźmi - świadomymi tego skąd, tak naprawdę, jesteśmy.


Sebastian Snaczke