Piłkarki ręcznej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliana Fałata w Bystrej zwyciężyły w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Podczas trwającego kilka dni turnieju finałowego w Dźwirzynie pokonały najlepsze zespoły z pozostałych województw i pewnie, można rzec że w cuglach, sięgnęły po tytuł Mistrzyń Polski! To największy sukces w grach zespołowych w historii Gminy Wilkowice oraz Powiatu Bielskiego!

Etap centralny, czyli Finał Ogólnopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej, odbył się w nadmorskim Dźwirzynie, w dniach 7-11 czerwca 2019 roku. Do udziału zgłosiły się mistrzynie trzynastu województw. Podopieczne trenera Marcina Węgrzyna pewnie przebrnęły zmagania  grupowe, wygrywając wszystkie trzy pojedynki. Dziewczyny rozkręcały się z meczu na mecz, z każdym dniem nabierając pewności siebie oraz radości z gry.

Kolejna faza turnieju stanowiła już w ich wykonaniu prawdziwy popis, na co dowodem były zwycięstwa po pięknej grze z Piotrkowem Trybunalskim oraz w połfinałowym starciu z Krakowem. We wtorek, 11 czerwca odbył się wielki finał rozgrywanego w Dźwirzynie turnieju.  Szkoła z Kwidzyna z oddziałami SMS, oparta o najlepsze zawodniczki z całego Pomorza, była rewelacją tego turnieju, w świetnym stylu wygrywając kolejne mecze. Pojedynek ten godny był więc wielkiego finału. SP 2 Bystra wygrała ostatecznie ze szkołą z Kwidzyna 19:13 – zdobywając tytuł Mistrza Polski.

Po meczu finałowym odbyła się dekoracja, podczas której otrzymaliśmy pamiątkowe, złote medale. Do szczypiornistek z Bystrej trafiły też wyróżnienia indywidualne. Najlepszą zawodniczką całego turnieju (MVP) uznana została Zuzanna Gruca. Organizatorzy postanowili wyróżnić również Dominikę Jakubiec jako najlepszą lewoskrzydłową oraz Kingę Jaszczuk, która otrzymała statuetkę dla najlepszej bramkarki Mistrzostw. Dla ostatniej z wymienionych dzień 12 czerwca okazał się wyjątkowo szczęśliwy – poza mistrzostwem Polski oraz nagrodą indywidualną, dotarła do niej informacja o powołaniu do Reprezentacji Polski juniorek młodszych na Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej, które odbędą się w Starych Jabłonkach.


Droga do Mistrzostwa Polski – turniej w Dźwirzynie:

Faza Grupowa:
SP 2 Bystra : SP 2 Kraśnik 13:11
SP 2 Bystra : SP 1 Grodków 19:16
SP 2 Bystra : SP 91 Kraków 14:8

Ćwierćfinał:
SP 2 Bystra : SP 2 Piotrków Trybunalski 19:9

Półfinał:
SP 2 Bystra : SP 91 Kraków 20:11

Finał:
SP 2 Bystra : SP Kwidzyn 19:13

Droga do Mistrzostwa Śląska:

Rozgrywki Gminne:
SP 2 Bystra : SP 1 Bystra 23:1
SP 2 Bystra : SP 2 Wilkowice 23:2

Półfinał Powiatu:
SP 2 Bystra : SP 2 Szczyrk 32:8
SP 2 Bystra : SP 6 Czechowice-Dziedzice 31:3

Finał Powiatu:
SP 2 Bystra : SP Pisarzowice 17:4
SP 2 Bystra : SP 1 Czaniec 39:9

¼ Finału Wojewódzkiego:
SP 2 Bystra : SP 32 Bielsko-Biała 29 : 5
SP 2 Bystra : ZS w Łękawicy 26 : 6

Półfinał Wojewódzki:
SP 2 Bystra : SP 16 w Jastrzębiu Zdroju 25 : 7
SP 2 Bystra : SP 13 Żory 16 : 10

Finał Wojewódzki:
SP 2 Bystra : SP 21 Chorzów 29 : 21
SP 2 Bystra : Gim. 6 Gliwice 25 : 14


Skład Mistrzyń Polski A.D. 2019:

stoją od lewej: Grażyna Żurad (II trener), Emilia Więckowska, Martyna Radecka, Zuzanna Tobiasz, Gabriela Paluch, Nikola Krajewska, Julia Wołoch, Wiktoria Żywińska, Sandra Korusiewicz, Julia Talik, Emilia Małysiak, Dominika Jakubiec,  Zuzanna Gruca, Marcin Węgrzyn (trener)

kucają od lewej: Kinga Jaszczuk, Natalia Wereszczyńska, Natalia Wrona, Magdalena Widuch