A- A A+

Urząd Gminy w Wilkowicach

43-365 Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
tel. +48 33 499 00 77
fax. +48 33 817 30 43
Wtorek, 15:25, 15 Maj 2018
Logotipen

Przyszłość w Bielsku-Białej

W odpowiedzi na globalne trendy cyfryzacji rynku pracy, w Bielsku-Białej powstaje klasa informatyczna w ścisłej współpracy z firmami technologicznymi. Uczniowie będą mieli kontakt z pracodawcami i nowoczesnym sprzętem. Nabędą umiejętności poszukiwane na rynku pracy tak, by od razu po maturze zdobyć dobrze płatną pracę lokalnie.

 

Pilotażowo ma powstać tylko jedna klasa, więc liczba miejsc jest ograniczona. Pomysł na stworzenie w Szkole Kadetów klasy o profilu Technik Informatyk jest pokłosiem działań Stowarzyszenia Polska-Świat, którego prezesem jest Maciej Brzezicki. „Technologia od zawsze jest w centrum mojej uwagi. Lubię współpracę z młodymi ludźmi, gdyż często znajdują rozwiązania, których doświadczeni informatycy czy programiści nie widzą. Mają świeże podejście, nieszablonowe myślenie. Trzeba to pielęgnować. Długie godziny spędzane przed komputerem mogą stać się intratnym sposobem na życie, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić” – mówi Brzezicki.

 

Technikum Informatyczne ma powstać w Szkole Kadetów przy ul. Legionów 30, w której obecnie działa LO im. Tadeusza Kościuszki i klasy o profilu wojskowym i policyjnym. W ramach przygotowań do otwarcia nowego profilu, pracownia informatyczna została wyposażona w nowoczesne komputery, które teraz służą uczniom nie tylko do nauki, ale również do rozgrywek e-gamingowych, np. w League of Legends. Do dyspozycji uczniów jest też symulator wyścigów samochodowych, gogle VR, drukarka 3D czy tablety graficzne. Wszystko to można zobaczyć podczas dni otwartych Szkoły Kadetów (najbliższe odbędą się 23 maja 2018r. o godz. 17) lub podczas imprezy technologicznej dla młodzieży CyberManewry, która regularnie odbywa się w szkole.

 

Wśród firm, które podjęły współpracę z Technikum Informatycznym są m.in. Pitney Bowes, Evatronix, SferaNet, Multic Technology czy FabLab. Każda z tych firm specjalizuje się w innej dziedzinie, dając tym samym szansę uczniom na wszechstronne rozwinięcie swoich umiejętności w różnych obszarach: programowanie, grafika 3D, cyberbezpieczeństwo, administrowanie bazami danych, samouczenie się maszyn, i inne. Uczniowie mogą również skorzystać ze stypendium Matura w Mundurze oferowanego przez Stowarzyszenie Polska-Świat, na pokrycie części czesnego, zależnie od wyników w nauce.

 

Uczniowie, oprócz nauki w obszarze technologii i cybernetyki, praktyk i staży zawodowych, będą mogli wziąć udział w zajęciach terenowych, strzeleckich, samoobrony czy sztuk walki w ramach zajęć szkolnych. Dla zainteresowanych organizowane też będą kursy spadochronowe czy nurkowanie.

 

Nabór do Szkoły Kadetów trwa: do klasy o profilu technik informatyk w Technikum Informatycznym oraz do klas o profilu: wojskowym, policyjnym lub pożarniczo-ratowniczym w LO im. Tadeusza Kościuszki. Osoby zainteresowane mogą się zgłosić online przez szkolakadetow.pl lub osobiście w sekretariacie Szkoły Kadetów przy ul. Legionów 30. Najbliższy dzień otwarty odbędzie się 23 maja o godzinie 17.

 

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY KADETÓW:

Technikum Informatyczne i LO im. T. Kościuszki

Klasy o profilu: technik informatyk, wojskowym, policyjnym lub pożarniczo-ratowniczym

Kiedy? 23 maja 2018r, godz. 17.

Gdzie? Szkoła Kadetów, ul. Legionów 30, Bielsko-Biała

 

Obrazek 0 z 0