A- A A+

Urząd Gminy w Wilkowicach

43-365 Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
tel. +48 33 499 00 77
fax. +48 33 817 30 43
Wtorek, 09:41, 5 Grudzień 2017
Lider

            24 listopada br. w Warszawie już po raz siódmy wręczone zostały nagrody dla Laureatów Programu „Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki” oraz „Sylwetki i Marki Polskiego Samorządu”.

            “Sylwetki i Marki Polskiego Samorządu” to program, którego celem jest budowanie i umacnianie pozycji polskich samorządów oraz promowanie i pokazywanie ich rozwoju, a także dokonań na poszczególnych płaszczyznach działalności, mających wpływ na atrakcyjność regionu.

            W tym miejscu warto przypomnieć, iż w maju tego roku Gmina Wilkowice otrzymała Nagrodę Specjalną w Plebiscycie „Orły Polskiego Samorządu” w kategorii gmina wiejska.

            W 2017 r. ramach programu “Sylwetki i Marki Polskiego Samorządu”wyróżnione zostało tylko 8 samorządów z terenu naszego kraju, w tym 6 w kategorii LIDER POLSKIEGO SAMORZĄDU 2017 – GMINA, 2 w kategorii DIAMENT POLSKIEGO SAMORZĄDU 2017 oraz tylko jedno wyróżnienie w kategorii LIDER POLSKIEGO SAMORZĄDU – POSTAĆ.

Jest nam niezmiernie miło przekazać, iż zaszczytnym tytułem LIDERA POLSKIEGO SAMORZĄDU, przyznanym decyzją Rady Programowej i Organizatorów Ogólnopolskiego Programu SYLWETKI I MARKI POLSKIEGO SAMORZĄDU, uhonorowany został, jako skuteczny Menedżer - Wójt Gminy Wilkowice Mieczysław Rączka - za budowanie silnej marki, prezentację dokonań oraz potencjału Gminy Wilkowice, a także za wielokierunkową promocję gminy i przekładanie sukcesów na budowanie silnego samorządu.

Miło nam również poinformować, iż 23 listopada br. nasza Gmina Wilkowice została również uhonorowana w XIII Edycji Rankingu Samorządów, przyznawanych przez redakcję “Rzeczypospolitej”.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to wyjątkowy projekt, którego celem jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Od początku istnienia Rankingu nad metodologią czuwa niezależna Kapituła ekspertów. Doceniane są samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i standard życia mieszkańców, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie finansowym. Główne kryteria oceny miast i gmin to efektywny rozwój, dbałość o jakość życia mieszkańców oraz dobry stan finansów.

Samorządy są podzielone na trzy kategorie:

•          miasta na prawach powiatu,

•          pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie,

•          gminy wiejskie.

W obecnej edycji Rankingu wzięte pod uwagę zostały dane ze sprawozdań budżetowych przedstawianych przez Ministerstwo Finansów dotyczące wszystkich miast i gmin w Polsce (poza Warszawą), a także dane pozyskane z dodatkowych ankiet pozyskanych w II etapie oceny.

Jedna z kategorii nagrodzonych w Rankingu samorządów, dotyczyła Gmin wyróżniających się na polu wykorzystania środków unijnych. Nagrodzono te miasta i gminy, które uzyskały największe dochody z funduszy UE oraz podpisały nowe umowy na dotacje z funduszy strukturalnych.

W kategorii Gminy Wiejskie dla Samorządu, z terenu całej Polski, który najlepiej wykorzystuje Fundusze Unijne Gmina Wilkowice zdobyła, najwyższe w historii, II miejsce.

 

Obrazek 0 z 0